Docker - pierwsza instalacja

calendar_today2020-11-18 folder Docker /  Na naukę zawsze czas /  Programowanie

Wprowadzenie

W poprzedniej części opisałem ideę, jaka stoi za konteneryzacją. W tej części dowiesz się jak zainstalować i skonfigurować środowisko do pracy z Dockerem.

Instalacja

Omówienie instalacji możemy podzielić na trzy części, a związane jest to z możliwością instalacji na trzech grupach systemów operacyjnych:

  1. Unix/Linux
  2. MacOS
  3. Windows

Unix/Linux

Instalacja Dockera w tym środowiku jest bardzo prosta i przyjemna, zakadając że używamy popularnej dystrybucji (np. Ubuntu).

Twórcy Dockera dostarczają skrypt, który zajmie się konfiguracją oraz instalacją wszystkich zależności, dzięki czemu ten proces jest tak przyjemny :)

sudo -s
apt-get update
apt-get install -y wget // jeśli nie mamy zainstalowanego tego pakietu
wget -qO- https://get.docker.com/ | sh

Wykonanie powyższych komend, dodaje nam repozytorium Dockera do listy repozytoriów systemowych, następnie ściągnie i zainstaluje najnowszą stabilną wersję Dockera.

Zostaje jeszcze tylko zrobienie małego usprawnienia, dzieki któremu będziemy mogli wykonać polecenie docker bez konieczności posiadania uprawnień superużytkownika.

sudo usermod -aG docker [nazwa twojego uzytkownika]

Ale to jeszcze nie koniec, ponieważ brakuje nam jednego bardzo przydatnego narzędzia, które pozwala na definiowanie i uruchamianie wielokontenerowych aplikacji Dockera, a jest to Docker Compose. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy ustawić wszystkie potrzebne parametry, wolumeny oraz relacje pomiędzy poszczególnymi kontenerami naszej aplikacji.

sudo curl -L "https://github.com/docker/compose/releases/download/1.27.4/docker-compose-$(uname -s)-$(uname -m)" -o /usr/local/bin/docker-compose

Przed rozpoczęciem pracy z Docker Compose, nadajmy mu jeszcze odpowiednie prawa do wykonywania:

sudo chmod +x /usr/local/bin/docker-compose

I oto jest. Zainstalowany i gotowy do pracy Docker wraz z Composeremm dzięki któremu przy użyciu jednej komendy uruchomimy wszystkie serwisy, które zdefiniowaliśmy w pliku konfiguracyjnym


MacOS

Tutaj sprawa jest w sumie jeszcze prostsza niż w przypadku instalacji w systemach Unix/Linux i sprowadza się do kilku punktów:

  1. Ściągnij Dockera,
  2. Kliknij podwójnie w plik DMG, i przenieś za pomocą drag-and-drop do folderu `Aplikacje`,
  3. Potwiedź instalacja poprzez podanie hasła,
  4. Kliknij podwójnie w `Docker.app` aby uruchomić Docekera,
  5. Pokazanie na pasku stanu "wieloryba" wskazuje, że Docker jest uruchomiony i dostępny.

I tyle!


Windows

Na sam koniec została nam instalacja w systemach firmy Microsoft.

Plik instalacyjny jest do znalezienie pod tym linkiem. Po pobraniu instalujemy tak jak każdą standardową aplikację.

Jedną ważną rzeczą jest to żeby podczas instalacji upewnić się, że opcja „Use windows containers instead of Linux containers” nie jest zaznaczona. Po zakończonej instalacji restartujemy system (instalator zresztą sam się o to upomni) i jesteśmy gotowi do pracy. Docker potrzebuje ok 1-2 minut, aby się uruchomić.


Zapraszam do lektury innych części tego cyklu:

  1. Docker - złe dobrego początki, cz. I
  2. Docker - budujemy kontenery, cz. III

Skontaktuj się z nami

keyboard_arrow_up Zadzwoń